LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2020/2021

Mirosława Szczęsna


Kolejny gol trójmiejskich Lionów - 3.10.2013 r.

3 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni trójmiejscy Lioni uroczyście oddali do użytku boisko sportowe. Jest to już drugi projekt zrealizowany z sukcesem w tej placówce. W drugim etapie wzięło udział pięć klubów: LC Gdańsk Amber, LC Gdańsk Gedania, LC Gdańsk Neptun, LC Gdynia i LC Warszawa Centrum.
W uroczystościach wzięła udział wiceprezydent miasta Gdynia Ewa Łowkiel, wicegubernator Okręgu 121 Polska Anna Jęsiak Suchecka, PDG Katarzyna Gebert, PGD Alojzy Bończa-Tomaszewski, prezydenci klubów: LC Gdańsk Amber Elżbieta Szmyd i LC Gedania Andrzej Chmielecki oraz Lioni z Trójmiejskich Klubów Lions.

Dyrektor Ośrodka pani Renata Tomaszewska, witając zaproszonych gości, podkreśliła ogromny wkład Klubów Lions w rozwój placówki. Jednocześnie zachęcała Lionów do kolejnych inwestycji na terenie szkoły (brakuje jeszcze bieżni).

- Tak niedawno spotykaliśmy się tutaj otwierając pierwszy etap projektu - plac zabaw dla dzieci - podkreśliła Elżbieta Szmyd Prezydent LC Gdańsk Amber - a już dzisiaj widzimy się ponownie. Nie ustajemy w naszej pomocy i z pewnością widzimy się nie po raz ostatni.

Prezydent LC Gdańsk Amber przekazała dzieciom książki „Tajemnice Krasnego Lasu”, które powstały w ramach ogólnopolskiego Projektu Bajka – Lioni czytają dzieciom.
Wicegubernator Anna Jęsiak-Suchecka zabierając głos podkreśliła wiodącą rolę i chęć działania trójmiejskich klubów biorących udział w projekcie, a następnie odczytała list od Pawła Cieslińskiego Gubernatora Okręgu 121 Polska.

– To co robicie Państwo dla społeczności Trójmiasta to naprawdę wielka sprawa – podkreślała w swoim przemówieniu Ewa Łowkiel wiceprezydent Miasta Gdynia.

W Ośrodku uczy się i rehabilitowanych jest 120 uczniów w wieku od 7 do 25 lat. Zajęcia prowadzone są w grupach, realizujących program przedszkolny, szkoły podstawowej oraz kursów zawodowych. W ramach zajęć młodzież nabiera umiejętności, przydatnych w dorosłym życiu. Wszyscy podopieczni Ośrodka to osoby upośledzone psychicznie i fizycznie, o mieszanym poziomie umiejętności.
Oddane do użytku trawiaste boisko sportowe o wymiarach 21m x 50m wraz z infrastrukturą towarzyszącą (bramki, kosz, ławki dla widowni) będzie służyło doprowadzenia zajęć sportowych (gra w pikę nożną, piłkę ręczną i koszykówkę) oraz rehabilitacyjnych.
Ostateczny koszt całego projektu (plac zabaw i boisko sportowe) wyniósł ok. 120.000 zł. Kluby Lions zgromadziły 50% potrzebnych funduszy, a o drugą ich część zwróciły się do LCIF, składając aplikację grantową. Z pewnością zarówno plac zabaw (I etap) jak i boisko sportowe z infrastrukturą towarzyszącą (II etap) zrealizowane dzięki Lionom będą służyć niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w ciągu kilku najbliższych lat, a logo LCI jako jego fundatora przyczyni się do popularyzacji ruchu Lions wśród społeczności lokalnej.
Po pięknych występach wychowanków ośrodka, zgromadzeni goście wraz uczniami udali się przed budynek. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceprezydent miasta Gdyni Ewa Łowkiel, prezydent LC Gdańsk Amber Elżbieta Szmyd, dyrektor Ośrodka Renata Tomaszewska i jeden z wychowanków szkoły.
Po otwarciu przyszedł czas na pierwszą celną bramkę. Dla klubów biorących udział w tym przedsięwzięciu był to jednak już drugi - bardzo celny gol. Gratulacje!

Dorota Wcisła
Prezydent LC Elbląg Truso kadencji 2013/2014

autor zdjęć: Gordon Blackler