LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2020/2021

Mirosława Szczęsna


Łóżko rehabilitacyjne dla Ani - 22.03.2010 r.

Szczęśliwe Pani Ola i Ania Gabriel - proszę kliknąć, by powiększyć22 marca 2010 roku członkinie LC Gdańsk Amber oficjalnie przekazały łóżko rehabilitacyjne wraz z wyposażeniem dla 4,5 letniej Ani Gabriel, cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowei będącej pod opieką Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Zakup łóżka był możliwy dzięki hojności naszych przyjaciół, uczestniczących w styczniowej imprezie »Amberek Kolędowanie w Bychowie.
Sytuacja rodziny zastępczej państwa Baran, która opiekuje się chorą Anią, została pokazana w nakręconym przez zaprzyjaźnionego młodego artystę Pawła Czarzastego, krótkim filmie dokumentalnym.
Atmosfera na czwartej już kolędowej imprezie Amberek była wyjątkowa. Wieczór obfitował w wiele niespodzianek, wprowadzających uczestników w pogodny nastrój. Kulminacyjnym punktem radosnej atmosfery było jasełkowe przedstawienie w wykonaniu Amberek. Zaplanowałyśmy, że głównym sposobem pozyskania środków na planowany cel – łóżko dla Ani - będzie licytacja obrazów i rzeźby.
Aczkolwiek po obejrzeniu filmu, jeszcze zanim rozpoczęłyśmy licytację, nasz niezawodny przyjaciel Stasiu Kupc przekazał na zakup pożądanego łóżka całą potrzebną kwotę, czyli 6.500 złotych. Poruszeni i wzruszeni goście hojnie licytowali przekazane obrazy i rzeźbę, zdając sobie sprawę z tego, jak wielu jest potrzebujących oraz znając skuteczność działań charytatywnych LC Gdańsk Amber.
Rodzina Państwa Baran - proszę kliknąć, by powiększyćTuż po styczniowej imprezie specjalistyczne łóżko dla Ani zostało zamówione. Trudno sobie wyobrazić, jak wielka była radość całej rodziny Baran, kiedy dowiedziała się o tym fakcie. A rodzina ta jest wyjątkowa...
Państwo Baran mają trójkę własnych zdrowych dzieci w wielu 13,16 i 17 lat , ale jakiś czas temu postanowili stworzyć rodzinę zastępczą dla piątki (!) maluchów, z których każde jest niepełnosprawne fizycznie lub/i umysłowo. Najtrudniej jest opiekować się Anią. Dziewczynka urodziła się z wodogłowiem i była w bardzo ciężkim ogólnym stanie. W rozpoznaniu napisano „dziecko terminalne” - nie dawano jej wielu miesięcy na przeżycie. Biologiczna matka zostawiła niemowlę w szpitalu. Ania w domu państwa Baran karmiona jest dojelitowo, ma założoną rurkę tracheotomijną - wymaga całodobowego nadzoru. A pomimo to żyje i wydaje się być szczęśliwa!
Rodzina Państwa Baran i członkinie LC Gdańsk AmberMiała szczęście, podobnie jak pozostała czwórka kilkulatków: Małgosia, Radek, Marysia i Arek, trafić do takiej wspaniałej rodziny zastępczej. Dzieci wychowywane są w atmosferze miłości, radości i wielkiej pogody ducha, jaką ma w sobie pani Ola Baran i jej małżonek. Dzieciaki są szczęśliwe i spokojne o swój los. Najbardziej widać to po Ani, która żyje na przekór swojemu kalectwu, zaczyna reagować na otoczenie (jest niewidoma), a jej ogólny stan powoli ulega poprawie.
Łóżko zostało przekazane. Jednak postanowiłyśmy jeszcze coś zrobić dla tej Rodziny -sfinansujemy pobyt na wakacyjnych obozach całej trójce nastolatków - biologicznym dzieciom państwa Baran, które są niezmiernie zaangażowane w pomoc ciężko pracującym Rodzicom oraz w opiekę nad swoim „rodzeństwem”.
Swoją postawą i dojrzałością, nieczęstą przecież wśród ich rówieśników, każdego dnia udowadniają, że są bardzo odpowiedzialne i wrażliwe na los innych.
Wielkie brawa, szacunek i wyrazy uznania dla całej Rodziny państwa Baran !!!

Joanna Wasiluk
Prezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2009/2010